200,000 Litre (2000 Hl) Stainless Steel Jacketed Fermenter with Conical Base
No longer available

Specifications
| Manufacturer | APV Burnett & Rolfe |
| Capacity | 200,000 Litres |
| Insulation Type | Insualted |
| Tank Jacket | Yes |
| Agitator | No Agitation |
| Inlet Connection | 3" |
| Outlet connection | 3" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Overall Height | 15.5m plus cone |
| Overall Diameter | 4500 mm |
Description
Stainless steel fermenter, 2,000 hl working capacity








