2001 Moeschle 12,350 Litre Stainless Steel Jacketed Tank
or
Call +44 (0)1777 717546

Specifications
| Manufacturer | Moeschle |
| Model | 12,350 Litre Stainless Steel Jacketed Tank |
| Year | 2001 |
| Serial Number | 16712 |
| Stock Number | PSE |
| Capacity | 11,350 Lites |
| Insulation Type | Insulated |
| Tank Jacket | Jacketed |
| Inlet Connection | 2" |
| Outlet connection | 2" |
| Material | 316 Stainless Steel |
| Overall Height | 5,250 mm |
| Overall Diameter | 2,400 mm |
Description
Stainless steel jacketed tank with bottom manway & CIP Sprayball previously used as copper vessel in brewery



