Moeschle 11,700 Litre Jacketed Square Tank
or
Call +44 (0)1777 717546

Specifications
| Manufacturer | Moeschle |
| Model | 11,700 Litre Jacketed Square Tank |
| Stock Number | PSE 303 |
| Capacity | 11,700 Litres |
| Insulation Type | Insulated |
| Tank Jacket | Yes |
| Inlet Connection | 2" |
| Outlet connection | 2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Overall Height | 2,700 mm |
| Overall Width | 2,400 mm |
Description
Stainless steel insulated and jacketed former square fermenting vessel with large top manway / access panel




