7,000 Litre Stainless Steel Insuated and Clad Horizontal Tank
or
Call +44 (0)1777 717546

Specifications
| Manufacturer | 7,000 Litre |
| Model | Stainless Steel Insuated and Clad Horizontal Tank |
| Serial Number | NA |
| Stock Number | PSE |
| Capacity | 7,000 Litres |
| Agitator | Propellor |
| Insulation Type | Insulated |
| Inlet Connection | 2" |
| Outlet connection | 2" |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Overall Height | 2,300 mm |
| Overall Diameter | 2,000 mm |
| Overall length | 3,600 mm |
Description
Stainles steel insulated and clad horizontal tank with front manway, agitator, access ladder and vent.

